Saturday, 18 February 2017

5 Reasons to Visit Copenhagen

It's been one year since I visited the capital of Denmark and I want to remind you why you should visit this amazing city. Last year I published posts about our trip to Copenhagen (Copenhagen Day 1 and Copenhagen Day 2) which are full of photos. Now I want to summarize the reasons why Copenhagen needs to be on your travel list!1. Food
You could say that there's delicious food in every city and you're right but damn Copenhagen... If you want perfect breakfast you can't go wrong with any bakery in the centre but my personal tip is to go to the Holm's Bager. That's where you start the day right!
There is some special restaurant on every corner but if you don't want to spend a lot of money (yeah, Copenhagen is an expensive city and restaurants in there even more!) go to the Copenhagen Street Food. You'll get meals for reasonable prices and you can pick from many options! But don't go there if you're indecisive, this is not a place for you :) Btw, don't forget to go to one of many after-work places if you're in Copenhagen on Friday.2. It's a beautiful city
Copenhagen is beautiful. Well, many cities are beautiful but you'll notice that almost every part and every street in Copenhagen is beautiful. Everything is clean and it looks clean even if the weather is bad. So just go take a walk and enjoy it! You'll see beautiful architecture, many different and interesting buildings and sights, walk through parks or in the harbour. You can attend Copenhagen Free Walking Tour but I'd recommend you to walk outside of the centre afterwards as well. Go see Rosenborg Castle or Freetown Christiania3. Shopping
Wanna go shopping in Copenhagen? Do it! There are many shops that you won't find in other countries as well as well known brands. Just be prepared to pay a lot! The Danish prefer the quality over quantity and so should you :)4. Copenhagen is small
That means it's a perfect city you can explore in just a few days! What's more, you don't have to pay for public transport because everything is easily reachable by foot or on bike. Denmark is cycling friendly so you should use this opportunity and explore its capital like a local!5. It's hygge and hipster friendly
Hygge could be translated as cozy or chilled out and that definitely expresses how I feel about Copenhagen. I guess that's how the Danish made their lives better even though the weather is rainy quite often. What's more, imagine everything that's connected with the word hipster (certain style, design,... you name it!) and be sure you'll find it in Copenhagen. This combination sounds perfect, doesn't it?


For more information and pictures go to my previous posts:
***************************

Už tomu bude rok, co jsem navštívila hlavní město Dánska. Dnes bych vám chtěla připomenout, proč byste měli tohle nádherné město navštívit i vy. Loni jsem napsala o našem výletu do Kodaně dva články (Kodaň - den první a Kodaň - den druhý), které jsou plné fotek. Tentokrát chci ale shrnout, proč byste si měli Kodaň připsat na svůj cestovatelský seznam! 

1. Jídlo
Určitě můžete namítnout, že výborné jídlo najdete v každém městě a máte samozřejmě pravdu, ale ta Kodaň... Pokud chcete výbornou snídani, nemůžete šlápnout vedle s žádnou pekárnou v centru, přesto mám svého vlastního favorita: podnik Holm's Bager. Tam den začnete opravdu pořádně! V Kodani je navíc dobrá a většinou nějaká speciální restaurace na každém rohu, pokud ale nechcete za jídlo platit majlant, zajděte do obří haly plné jídla s názvem Copenhagen Street Food. Jídlo tu nestojí tolik a navíc je ho tu nepřeberné množství! Pokud jste ale nerozhodní, tohle místo rozhodně není pro vás :) PS: když budete v Kodani v pátek večer, využijte restaurací nabízejících after-work. 
2. Kodaň je nádherná
Je to tak! Samozřejmě, že Kodaň není jediné krásné město, ale výjimečná mi přijde tím, že jsou hezké všechny její části. Navíc je opravdu čistá a to i přesto, že je tam často špatné počasí. Takže se prostě jděte projít a užijte si to! Uvidíte krásnou architekturu, mnoho zajímavých budov a památek, projděte se parky a přístavem. Připojte se k Copenhagen Free Walking Tour, ale poté zajděte i do čtvrtí mimo centrum. Navštivte třeba zámek Rosenborg nebo Svobodné město Christiánii!


3. Nakupování
Chcete jít v Kodani nakupovat? Jen do toho! Potkáte tu nejen mnoho obchodů, které v jiných zemích nenajdete, ale také světoznámé značky. Buďte ale připraveni, že to nebude zrovna nejlevnější! Dánové upřednostňují kvalitu nad kvantitou a vy byste měli taky :)


4. Kodaň je malá
To znamená, že je to perfektní město pro výlet jen na několik málo dní! Navíc nemusíte platit za MHD, protože se všude snadno dostanete pěšky nebo na kole. Dánsko přeje cyklistům, takže využijte možnost prozkoumat tohle město tak, jak to dělají místní!


5. Kodaň je hygge a taky hipsterská
Hygge můžeme přeložit jako útulný či klidný, což přesně vystihuje pocity, které ve mně Kodaň vyvolává. Takhle si zřejmě Dánové zpříjemňují život i přesto, že je u nich často pošmourno a prší. K tomu si ještě představte všechno, co se pojí se slovem hipster (určitý styl, design,... na co si vzpomenete!) a buďte si jisti, že to v Kodani uvidíte. Tahle kombinace je ideální, no ne?


Víc fotek a informací najdete v mých předchozích článcích: 

22 comments:

 1. Lovely post! I will visit Copenhagen next summer and I'm super excited. It was nice to read your experience and these recommendations! Thanks! :)

  Nora / https://dreamerachiever.com

  ReplyDelete
 2. I love love LOVE Copenhagen. Hubby and I spent an unforgettable weekend there not long ago.
  Katja xxx
  www.katnapped.com

  ReplyDelete
 3. Copenhagen sounds wonderful! It has been on my travel bucket list as long as I can remember. Haha, maybe next year :-)

  ReplyDelete
 4. It's still on my wish list! Have you been to Stockholm? That's where I live. xx

  ReplyDelete
 5. Aww I want to visit Copenhagen sometime! Looks like such a beautiful city and the 'hygge'-ness of it definitely attracts me! :D

  ReplyDelete
 6. I've loved Copenhagen for as long as I can remember! I still haven't been, but I'm so fascinated with it, I can't wait to see it for myself!

  ReplyDelete
 7. Skvelý článok, určite by som sa tam rada niekedy pozrela. Najviac by mi vyhovovalo to, že sa dá všade dôjsť pešo :)

  ReplyDelete
 8. All great reasons, I had a wonderful time when we visited Copenhagen, the food, people, ambience, all wonderful. Looking forward to going back for a visit.

  ReplyDelete
 9. Moc pěkné, vypadá to vážně na krásné městečko :)

  ReplyDelete
 10. hned by som išla, na také túlačky malými mestami mám slabosť, juj a tie domčeky :)):)

  ReplyDelete
 11. I'm currently living in Copenhagen myself :) Couldn't agree more! It's a lovely place! Next time you come, check out Tivoli as well! ( https://www.fijord.com )

  ReplyDelete
 12. Great pics..so want to go now.

  ReplyDelete
 13. Love this post, well done you! I haven't been but definitely will put it on my list!
  Really looking forward to your next one now. Please take a look at my blog if you get a moment. x http://www.nataschacox.com

  ReplyDelete
 14. Thanks for this guide, i'll must visit soon Copenhagen.

  ReplyDelete
 15. I really agree with these reasons! I've been to copenhagen once but really want to go back someday :)

  ReplyDelete
 16. Cestu do Dánka si plánuji tento rok stejně tak, jako další města v Evropě. Pro mě dost užitečný článek, který doufám, že využiji co nejdříve :)
  Inspiration by Linda

  ReplyDelete
 17. We cannot wait to visit Copenhagen next year! Looks like it's more cost effective than I was first assuming! Cheers!

  ReplyDelete
 18. I don't recall ever hearing the word hygge, and now I've heard it twice in less than 24 hours! I think it's a sign ;) I would love to explore Copenhagen by bike, it looks like such a beautiful city.

  ReplyDelete
 19. Děkuji za tipy :) V Dánsku jsem ještě nebyla

  ReplyDelete
 20. Thanks for sharing this fantastic article. It will be very helpful to readers.
  http://bit.ly/2mwuVXp

  ReplyDelete
 21. Super helpful it is. Bookmarked it for later. Thanks a lot!!

  ReplyDelete